Historia

Orkiestra została utworzona 7 lutego 2007 roku.

W roku 2007 w Gminie Ogrodzieniec rozpoczęto zajęcia z edukacji muzycznej oraz nauki gry na instrumentach dętych dla dzieci i młodzieży. W ramach zajęć prowadzonych przez pedagogów-muzyków otwarto sekcje instrumentów blaszanych, drewnianych oraz perkusyjnych. Po trzech latach nauki dzieci i młodzież pod kierunkiem doświadczonego dyrygenta utworzyły orkiestrę dętą, która swój debiut miała podczas Święta Gminy Ogrodzieniec w sierpniu 2010 roku. Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ogrodzieniec liczy blisko czterdziestu czynnych członków oraz ok. dwudziestu kandydatów nie posiadających jeszcze umiejętności zezwalających na koncertowanie z zespołem.

W swoim repertuarze młodzi muzycy mają muzykę klasyczną zaaranżowaną na orkiestrę dętą (J.B. Lully, G. Verdi, A. Mozart, K. Kurpiński), muzykę kościelną (pieśni dla całego roku liturgicznego), muzykę marszową (marsze kompozytorów i aranżerów polskich: S. Kwiatkowski, S. Frankowski, J. Pankiewicz, czeskich: J. Stolc, J. Vojevoda, amerykańskich: L. King, niemieckich: S. Rundel i innych), standardy muzyki rozrywkowej.

Orkiestra obecna jest na uroczystości gminnych i parafialnych, aktywizuje mieszkańców poprzez kultywowanie miejscowych tradycji i zwyczajów, reprezentuje i promuje Gminę Ogrodzieniec podczas koncertów wyjazdowych.

W 2011 roku brała udział w uroczystości otwarcia Lotos Poland Tour letnich Grand Prix w skokach narciarskich organizowanych w Szczyrku oraz V Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymki Strażaków w Klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. W 2012 roku na koncertowała z repertuarem kolęd w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach łącznie z oprawą Mszy Św.

Zajęcia stacjonarne odbywają się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ogrodzieńcu. Doposażenie orkiestry w nowe instrumenty realizowane jest m.in. w ramach projektów unijnych.

źródło: http://www.ogrodzieniec.pl/kategorie/dziecieco-mlodziezowa_orkiestra_deta

Zdjęcia archiwalne Orkiestry przy Cementowni „Wiek”